9th September 2017

LDCL Small Logo

ROLL OF HONOUR

League Prizewinners Year by Year





2016/2017 Season

Team Knock Out Open Kenilworth
Under 700Shirley & Wythall
Under 120Banbury
Individual Knock OutOpenPaddy Reid (Rugby)
Under 150Peter Drury (Stratford)
Under 125Jason Madden (Leamington)
Under 100John Hall (Rugby)
Open RapidplayBen Graff (Stratford)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Olton B
Division 3Banbury C
Division 4Rugby
Stanley Gibbins TrophyArran Gundry (Banbury)
Best Game PrizeMark Page (Kenilworth)
Lightning TournamentOpenAlan Lloyd (Olton)
Under 140 Rayyan Farooq (Solihull)
Under 110 Penny Wood (Solihull)

2015/2016 Season

Team Knock Out Open Kenilworth
Under 700Leamington
Under 120Leamington
Individual Knock OutOpenOladejo Olaleye (Leamington)
Under 150Ben Graff (Kenilworth)
Under 125Joshua Altamura (Leamington)
Under 100Paul Davies (Stratford)
Open RapidplayMarek Zawadzki (Stratford)
Divisional ChampionsDivision 1Solihull A
Division 2Solihull B
Division 3Leamington C
Division 4Leamington D
Stanley Gibbins TrophyBogdan Boraciu (Leamington)
Best Game PrizeRichard McNally (Stratford)
Lightning TournamentOpenClement Meunier (Solihull)
Under 140 Kevin Bowman (Daventry)
Under 110 Paul Hodgskin (Olton)


2014/2015 Season

Team Knock Out Open Banbury
Under 700Banbury
Under 120Banbury
Individual Knock OutOpenAndrew Paterson (Solihull)
Under 150Oladejo Olaleye (Leamington)
Under 120Harry Bowman (Daventry)
Under 90Chris Fox (Banbury)
Open RapidplayBen Graff (Leamington)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Leamington A
Division 3Kenilworth C
Division 4Olton D
Stanley Gibbins TrophyJason Madden (Leamington)
Best Game PrizeOladejo Olaleye (Leamington)
Lightning TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 140 Paul Smith (Solihull)
Under 100 Marik Zawadzki (Stratford)


2013/2014 Season

Team Knock Out Open Kenilworth
Under 700Stratford
Under 120Nuneaton
Individual Knock OutOpenCarl Portman (Banbury)
Under 150Kevin Bowman (Daventry)
Under 120Adrian Grimes (Chipping Campden)
Under 90Marek Zawadzki (Chipping Campden)
Open RapidplayBen Graff (Leamington)
Divisional ChampionsDivision 1Kenilworth A
Division 2Solihull A
Division 3Solihull C
Division 4Solihull D
Stanley Gibbins TrophyJoshua Pink (Kenilworth)
Best Game PrizeSteve Rumsby (Banbury)
Lightning TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 140 Dennis Horsley (Solihull)
Under 100 Gilbert Csecs (Banbury)


2012/2013 Season

Team Knock Out Open Olton
Under 700Banbury
Under 120Stratford II
Individual Knock OutOpenColin Searle (Stratford)
Under 150Tom Darling (Leamington)
Under 120Stuart Calderbank (Stratford)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Banbury B
Division 3Shirley C
Division 4Olton C
Stanley Gibbins TrophyChris Ross (Daventry)
Best Game PrizeColin Searle (Stratford)
Lightning TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 140Ian Brodie (Solihull)


2011/2012 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 700Banbury
Under 120Stratford I
Individual Knock OutOpenPeter Drury (Chipping Campden)
Under 140Mike Johnson (Kenilworth)
Under 120Daniel Rowan (Banbury)
Divisional ChampionsDivision 1Stratford A
Division 2Daventry A
Division 3Solihull C
Division 4Nuneaton
Stanley Gibbins TrophySteve Willetts (Stratford)
Best Game PrizeBen Graff (Leamington)
Lightning TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 140Mike Warden (Shirley & Wythall)


2010/2011 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 700Banbury
Under 120Solihull
Individual Knock OutOpenRichard Weaving (Solihull Checkmates)
Under 140Jason Madden (Leamington)
Under 120Andy Johnson (Daventry)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Shirley & Lucas A
Division 3Solihull C
Division 4Shirley & Lucas C
Stanley Gibbins TrophyJonathan Dale (Shirley & Lucas)
Best Game PrizeAndy Johnson (Daventry)
Quickplay TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 140Kegan Harrison (Solihull)


2009/2010 Season

Team Knock OutOpenKenilworth
Under 700Solihull
Under 120Stratford I
Individual Knock OutOpenMark Page & Richard Weaving (Leamington & Solihull Checkmates)
Under 140Iain Brodie (Solihull)
Under 120Andy Johnson (Daventry)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Banbury B
Division 3Solihull B
Division 4Nuneaton
Stanley Gibbins TrophyTim Lawson (Daventry)
Best Game PrizeSteve Rumsby (Banbury)
Quickplay TournamentOpenMark Page (Leamington)
Under 140Robert Stevens (Daventry)


2008/2009 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 625Shirley & Lucas
Under 100Leamington
Individual Knock OutOpenMark Page (Leamington)
Under 125Mike Johnson (Kenilworth)
Under 100Jason Madden (Leamington)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Solihull Checkmates
Division 3Kenilworth C
Division 4Kenilworth D & Leamington D
Stanley Gibbins TrophyKim Gilbert (Shirley & Lucas)
Best Game PrizeRichard Reynolds (Olton)
Quickplay TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 125Iain Brodie (Solihull)


2007/2008 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 625Kenilworth
Under 100Nuneaton
Individual Knock OutOpenMark Page (Leamington)
Under 125Richard Weaving (Solihull Checkmates)
Under 100Nigel Barson (Banbury)
Divisional ChampionsDivision 1Shirley & Lucas A
Division 2Solihull Checkmates
Division 3Banbury B
Division 4Shirley & Lucas C
Stanley Gibbins TrophyLouis Rawson (Shirley & Lucas)
Best Game PrizeRichard Weaving (Solihul Checkmates)
Quickplay TournamentOpenCarl Pickering (Kenilworth)
Under 125Georgs Vikanis (Banbury)


2006/2007 Season

Team Knock OutOpenBanbury
Under 625Chipping Campden
Under 100Rugby
Individual Knock OutOpenCarl Pickering (Kenilworth)
Under 125Neil Staples (Banbury)
Under 100Ray Trinder (Stratford)
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Banbury A
Division 3Daventry A
Division 4Stratford C
Stanley Gibbins TrophySteve Willetts (Daventry)
Best Game PrizeCarl Hibbard (Stratford)
Quickplay TournamentOpenPhilip Holt (Olton)
Under 125Louis Rawson (Shirley & Lucas)


2005/2006 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 625Rugby
Under 100Daventry
Individual Knock OutOpenCarl Pickering
Under 125Malcolm Waddell
Under 100Jason Madden
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Shirley & Lucas A
Division 3Leamington B
Division 4Shirley & Lucas B
Stanley Gibbins TrophyKim Gilbert
Best Game PrizeJason Madden
Quickplay TournamentOpenPhilip Holt
Under 125Rob Stevens


2004/2005 Season

Team Knock OutOpenOlton
Under 625Nuneaton
Under 100Rugby
Individual Knock OutOpenPeter Drury
Under 125Gordon Mills
Under 100Jason Madden
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Nuneaton B
Division 3Solihull C
Division 4Solihull D
Stanley Gibbins TrophyPaul Johnstone
Best Game PrizePaul Lam
Quickplay TournamentOpenDerek Price and Colin Searle
Under 125Martin Pope and Eric Ward


2003/2004 Season

Team Knock OutOpenSolihull
Under 625Kenilworth
Under 100Leamington I
Individual Knock OutOpenCarl Pickering
Under 125Gordon Mills & Tom Swallow (shared)
Under 100Guy Greenland & Reg Warnes (shared)
Divisional ChampionsDivision 1Stratford A
Division 2Stratford B
Division 3Kenilworth C
Division 4Rugby Juniors B
Stanley Gibbins TrophyPaul Johnstone
Best Game PrizePaul Johnstone
Quickplay TournamentOpenRobert Reynolds
Under 125Philip Wood and Colin Howard


2002/2003 Season

Team Knock OutOpenNuneaton
Under 625Banbury & Kenilworth (shared)
Under 100Kenilworth
Individual Knock OutOpenColin Searle
Under 125Jonathan Cox
Under 100Rod Barnett & Keith Freshwater (shared)
Divisional ChampionsDivision 1Stratford A
Division 2Solihull B
Division 3Rugby A
Division 4Banbury C
Stanley Gibbins TrophyPaul Johnstone
Best Game PrizePhilip Holt
Quickplay TournamentOpenPhilip Holt
Under 125Daniel Smitten


2001/2002 Season

Team Knock OutOpenOlton & Nuneaton (shared)
Under 625Banbury
Under 100Rugby EP1
Individual Knock OutOpenRay Carpenter
Under 125Nick Mottram
Under 100Nathan Manley
Divisional ChampionsDivision 1Stratford A
Division 2Kenilworth A
Division 3Leamington C
Division 4Leamington F
Stanley Gibbins TrophyBill Nash
Quickplay TournamentOpenAlan Lloyd
Under 125Adam Sykes


2000/2001 Season

Team Knock OutOpenOlton & Nuneaton (shared)
Under 625Leamington
Under 100Leamington
Individual Knock OutOpenColin Searle
Under 125Paul Lam
Under 100Anthony King
Divisional ChampionsDivision 1Olton A
Division 2Banbury A
Division 3Kenilworth B
Division 4Kenilworth C
Stanley Gibbins TrophyAlan Lloyd